iunie 24, 2026
Petrișor Peiu: „După vizita lui Bolojan, Guvernul a prelungit ilegal licența OMV!”
Petrisor Peiu Dupa vizita lui Bolojan Guvernul a prelungit ilegal licenta OMV
Politica

Petrișor Peiu: „După vizita lui Bolojan, Guvernul a prelungit ilegal licența OMV!”

Petrișor Peiu acuză Guvernul Bolojan de ilegalități în prelungirea licenței OMV

Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, a lansat acuzații grave la adresa Guvernului condus de Ilie Bolojan, afirmând că acesta a prelungit ilegal licența OMV de explorare în Marea Neagră. Conform declarațiilor sale, această decizie a fost luată fără explicații și în secret, sub presiunea grupului austriac OMV, încălcând astfel legislația românească. Peiu a promis că un viitor guvern AUR va desecretiza toate contractele de concesiune a resurselor minerale, inclusiv actele adiționale care le însoțesc.

Detalii despre hotărârea guvernamentală

Într-o ședință semi-secretă, Guvernul României a aprobat o hotărâre privind Actul adițional nr. 7 la Acordul de concesiune pentru explorare, dezvoltare și exploatare petrolieră în perimetrul XIX Neptun. Această decizie a extins cu doi ani durata fazei curente de explorare, permițând astfel OMV Petrom S.A. și Romgaz Black Sea Limited să continue activitățile de explorare până la 9 noiembrie 2027. Peiu a subliniat că, dacă Guvernul ar fi respectat legea, ar fi trebuit să amendeze OMV cu 20 de milioane de euro și să îi retragă concesiunea.

Întrebări fără răspuns

Peiu a ridicat o serie de întrebări pertinente în legătură cu această situație. De exemplu, el s-a întrebat care erau șansele OMV în procesul de arbitraj și dacă Guvernul României a acționat corect în această privință. De asemenea, el a subliniat că, în alte țări, cum ar fi Polonia sau Ungaria, guvernele nu s-ar fi lăsat intimidate de procesele intentate de firme străine. Aceste întrebări rămân fără răspuns, iar Guvernul Bolojan este acuzat de lipsă de transparență.

Întâlnirile cu oficialii OMV

În luna septembrie, președintele OMV, Alfred Stern, a avut întâlniri cu oficiali români, unde a solicitat prelungirea licențelor de explorare și modificarea legii off-shore pentru a permite exportul neîngrădit de gaze naturale. De asemenea, Stern a cerut ca statul român să renunțe la propunerea de adoptare a noului Cod de guvernanță al BVB, acceptând doar reglementările favorabile OMV. Aceste întâlniri nu au fost comunicate publicului, ceea ce ridică suspiciuni cu privire la transparența procesului decizional al Guvernului.

Vizita premierului Bolojan la Viena

Pe 3 și 4 decembrie 2025, premierul Ilie Bolojan a efectuat o vizită la Viena, dar agenda acesteia nu a fost făcută publică. Rămâne neclar dacă Bolojan s-a întâlnit cu conducerea OMV, deși Guvernul ar trebui să informeze cetățenii despre astfel de întâlniri, conform Registrului Unic de Transparență a Intereselor (RUTI).

Contribuabilii români și dreptul la transparență

Peiu a subliniat că în România există 5,7 milioane de angajați și 2 milioane de pensionari, toți contribuabili care au dreptul să știe cum sunt gestionate resursele lor. El a promis că, în prima lună de la instalarea unui guvern AUR, toate contractele de concesiune a resurselor minerale vor fi desecretizate, pentru a asigura transparența și responsabilitatea în gestionarea resurselor naționale.

Sursa: www.realitatea.net/stiri/politica/petrisor-peiu-liderul-senatorilor-aur-dupa-vizita-lui-ilie-bolojan-la-viena-guvernul-a-prelungit-ilegal-licenta-omv-de-explorare-in-marea-neagra_69392925b756cb1d423d49e2